Hi, How Can We Help You?

Rusya Aile Ziyareti Vizesi


Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Değerli ziyaretçimiz, Rusya Aile & Arkadaş Ziyareti Vizesi sayfamıza hoş geldiniz. Yazımızın devamında 2021 yılı Rusya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar, başvuru adımları, başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Rusya vize başvurusunda bulunmadan önce sayfamızdaki bilgileri okumanızı tavsiye ederiz.

Rusya aile ziyaret vizesi, Rusya’da yaşayan aile fertleri ve birinci dereceden akrabaları ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyenlerin başvuru yapması gereken vize türüdür.

Rusya Konsolosluğu’nun Rusya vizesi için gerekli evrakları ofisimize ulaştırdığınız takdirde sizin adınıza tüm işlemlerinizi yürütmekteyiz. Yetkilimizle iletişime geçerek Rusya aile, arkadaş, akraba ziyareti vize başvurunuzu zaman kaybetmeden başlatabilmek için bize 0555 217 87 65 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Vize başvurusunda en önemli aşama evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmasıdır. Aksi durumda başvurunuz reddedilebileceği gibi konsolosluktaki vize değerlendirme süreniz de uzayabilir. Rusya özel ziyaret vizesi başvurusu için en önemli evrak, Rusya vatandaşı ya da Rusya oturum iznine sahip kişiden alınan davetiyedir. Rusya aile ziyaret vizesi davetiye Rusya’da hangi makamdan nasıl temin edileceği konusunda detaylı bilgiyi Feray Turizm vize danışmanınızdan alabilirsiniz.

Rusya aile ziyaret Vizesi başvurularınızı Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunun için sizin adınıza vize başvurunuzu takip edecek kişiye vekâletname vermeniz gerekmektedir. Yetkilimiz sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan Rusya aile ziyaret vizesi başvurunuzu yapacaktır.

rusya-vizesi

Rusya Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Biometrik Fotoğraf
 • Rusya Vize Başvuru Formu
 • Davetiye
 • Yazılı Beyan
img 05 1

Rusya Ziyaret Vizesi (Acil)

Akrabasının ağır hastalığı veya ölümü nedeniyle Rusya’ya gitmesi gereken kişilere yazılı müracaatları üzerine Rusya Başkonsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliğinin kararıyla Rusya ziyaret vizesi verilir. Bu vize ile Rusya’da kalış süresi en fazla 90 gündür. Eğer başvuru sahibi, Rusya’da yaşayan birinci dereceden kan bağı olan akrabasının rahatsızlığı nedeniyle Rusya arkadaş ziyaret vizesine başvuru yapacaksa, Rus Sağlık Kurumu’ndan antetli kağıda yazılmış ve hastanın acilen hastanede tedavi edilmesi gerektiğini belirten resmi bir yazı almalıdır. Bu yazı kaşeli ve imzalı olmalıdır. Rusya vizesi başvuru sahibinin Rusya’da yaşayan birinci dereceden akrabalık bağı bulunan aile ferdi vefat ettiyse, Rusya arkadaş ziyaret vizesi başvurusu sırasında resmi makamlardan yakınının vefatı ile ilgili belge almalıdır. İletişim Kurumu yetkilisinin onayladığı, yakınının vefat ettiğini bildiren uluslararası telgraf dosyaya eklenmeli.

Rusya Vizesi Davetiye

Rusya’ya aile, arkadaş, akraba ziyareti gerçekleştirmek isteyen kişiler için orijinal ya da elektronik olarak Rusya aile ziyaret vizesi davetiye belgesini temin edilmesi gerekmektedir. Davetiyeler, Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı olmak zorundadır. Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onayı olmadan gönderilen bütün davetiyeler geçersizdir ve ziyaret vizesi almak için yeterli değildir. Rusya’da bulunan davet sahibi, Türkiye’deki başvuru sahibi ile eş, çocuk ya da aile bireyi, akrabası ya da arkadaşlık bağını belirterek çıkartabilmektedir.

Rusya aile, arkadaş, akraba ziyaret vizeleri, Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı davetiyeler çeşitli güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra onaylanmaktadır ve seyahat edecek kişinin seyahat geçmişi önem teşkil etmektedir. Başvuru sahibi Rusya seyahatleri sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmışsa davetiye onaylanmayabilmektedir. Orijinal davetiye ile hemen başvuru yapılabilmekte olup elektronik davetiye Rusya Konsolosluğu onayından sonra işleme verilebilmektedir.

Rusya vize başvurularınızda ihtiyacınız olan diğer evrakları sizin adınıza temin etmekteyiz.

Türkiye’nin her ilinden pasaport, davetiye ve iki adet fotoğrafınızla birlikte Rusya ziyaret vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya Aile Ziyaret Vizesi başvurularını değerlendirme ve sonuca bağlama yetkisi İstanbul, Antalya ve Trabzon’daki Rusya Başkonsoloslukları ve Rusya Büyükelçiliği’ndedir. Aile ziyaret vizesi ortalama olarak 7-10 iş günü içerisinde neticelenmektedir. Özel ziyaret başvuruları ise 4-10 iş gününde sonuca bağlanmaktadır. Ancak konsolosluk yetkilileri gerekli gördükleri takdirde ek evrak isteme veya başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırma hakkına sahipler. Böyle bir durumda ya da resmi tatiller nedeniyle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Ancak Rusya’ya acil gidiş gerektiren durumlarda, başvuru sahibi vize işlemlerinin erken sonuçlandırılması talebinde bulunur ve ek ücret ödemesi yaparsa Rusya Aile Ziyareti veya Özel Ziyaret Vizesi 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizenizin seyahat tarihine yetişebilmesi için başvurunuzu en az 1 ay önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Rusya Özel Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Sağlık Kurumu Resmi Yazısı: Rusya’da yaşayan kişinin hasatlığı nedeniyle bakıma ihtiyacı olduğunu gösteren resmi antetli kağıda yazılmış mühürlü, imzalı yazı.
 • Vefat Belgesi: Rusya vatandaşı olan kişinin vefat belgesi sunulmalı.
 • Uluslararası Telgraf: İletişim kurumundan onaylı başvuru sahibinin Rusya’daki akrabasının vefat ettiğini bildiren telgraf.
 • Akrabalık Bağını Gösteren Belgeler: Vize için müracaat eden kişi ile Rusya’daki ziyaret edilecek kişinin akrabalık bağını gösteren belgeler.
  Türkiye Cumhuriyeti Oturum İznine Sahip Yabancı Vatandaşlar İçin Özel Ziyaret Vizesi
 • İkametgâh İzin Belgesi: Türkiye’de 90 gün kesintisiz oturum izni olan Arnavutluk, Mısır, Libya, Makedonya, Suudi Arabistan, Meksika, İrlanda gibi ülke vatandaşlarının ikametgah izin belgesi sunması gerekir.
 • Öğrenci Belgesi/ Çalışma İzni: Yabancı ülke vatandaşları oturum izinlerinin olduğunu öğrenci belgesi ve çalışma izni ile kanıtlayabilirler.
Rusya Vizesi İletişim Hattı