Hi, How Can We Help You?

Rusya Öğrenci Vizesi


Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya öğrenci vizesi Rusya’da bulunan üniversitelerde dil okulu bölümlerinde eğitim görmek isteyen veya lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için geçerlidir. Rusya öğrenci vizesi Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma dolayısıyla günümüzde yürürlükte olan Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah pasaport sahiplerinin Rusya seyahatleri için vize almaları zorunluluğu yoktur.

Belirtmiş olduğumuz bu durumun tam aksine Bordo pasaport sahiplerinin Rusya dil okulu vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Rusya’daki üniversitede eğitim görecek olan öğrencilerin üniversite tarafından pasaportlarının asılları alınır ve yerine geçerli olan bir belge verilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya erasmus vizesine başvurma hakları vardır. Bu durumda Rus konsolosluğu Türk vatandaşları için geçerli olan belgelerin aynısını yabancı uyruklu vatandaşlardan da talep eder. Bunun yanında bazı ek belgelerde istenmektedir. Rusya üniversite vizesi için istenilen bu ek belgeler başvuran kişinin uyruğuna göre değişim gösterebilir. Rusya dil okulu vizesine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin vize başvurularını en az 6 ay önceden yapmaları gereklidir.

Rusya öğrenci vizesi yaklaşık 4 ile 7 iş günü içerisinde çıkan bir vizedir. Anlaşıldığı üzere öğrenci vizenizi veriliş amacına uygun kullanmanız Rusya yetkilileri için önemlidir. Rusya erasmus vizesi başvuruları için Rusya Federasyonu federal göç şubesi tarafından hazırlanan resmi davetiyeyi temin etmeniz gerekir yada Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının kararı önem taşır. Belirttiğimiz gibi Rus konsolosluğu istenilen evrakların yanı sıra bazı ek evraklar ve belgelerde istemektedir bununla birlikte gerektiğinde Rus Konsolosluğu kararına göre başvuruda bulunan kişinin mülakata tabi tutulması söz konusudur.

Rusya dil okulu vizesi süresini uzatmanız mümkündür. Uzatılmasını istediğiniz öğrenci vizenizin tarihi Rusya’daki kurallara uygun olarak imzalanan üniversiteniz ile anlaşmış olduğunuz süre zarfını kapsar. Uzatmak istediğiniz vize süreniz bir sonraki uzatma için 1 seneyi geçmeyecek şekilde tasarlanır. Bu vize çok girişli olup ikamet edip kayıtta bulunduğunuz Rusya Federal Göç şubesi tarafından işleme alınır.

Öğrenim amaçlı yapacak olduğunuz Rusya seyahati için istenilen evraklar vardır. Bu evrakların eksiksiz ve hatasız hazırlanması önemli bir husustur aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılır. Güncel evrak listesine ulaşmak için Feray Turizm şirketimiz bünyesinde danışmanlık veren arkadaşlarımız ile iletişim kurabilirsiniz. Bahsedilen bu evraklar hakkında bilgi vermemiz gerekirse uzun dönemli eğitim için kullanacağınız pasaportun 1 buçuk sene daha geçerlilik senesi olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Öğrenci vizesi için 2 adet fotoğraf hazırlamanız gerekir. İstenilen fotoğrafın 3,5* 4,5 cm boyutlarında ve biyometrik olmalıdır. Hazırlamanız gereken başvuru formunun eksiksiz ve hatasız olması gereklidir. Formdaki vermiş olduğunuz yanlış bir bilgi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olur. Davetiye veya Rusya Dışişleri Bakanlığına ait vize kararının çıkması öğrenci vizesi için yapacağınız başvuru için şarttır. Öğrenci vize başvurunuzun kabul görmesi için Rusya’ya gidiş dönüş uçak biletinizi almanız veya Rusya’da rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Sizlerden talep edilen HIV virüsü olmadığına dair sağlık raporu ister. Seyahat tarihlerinizi içeren, 30.000 EURO fiyatlı seyahat sağlık sigortası ve son olarak yabancı uyruklu vatandaşlar için gerekli olan T.C oturum izni (arkalı önlü fotokopisi olmalı).

Rusya öğrenci vizesinin süresi 90 gün olmak ile beraber tek girişli yada iki girişli olarak verilir fakat eğitim alacağınız sürecinin durumuna bağlı olarak uzun olması nedeni ile süre 1 yıla kadar uzatılabilir eğer bu süre zarfı 1 yılın üstünde olmamalıdır. Öğrenci vizesine acil bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz an Rusya tarafından sizlere 1 ile 3 iş günü içerisinde vizenizi ekspres başvuru ile yapma imkanı sağlar.

Günümüzde güncel olarak Rusya öğrenci vize ücreti hakkında güncel bilgi alabilmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Vize ücreti yapacağınız vize başvurusu ile ilgili talep ettiğiniz giriş sayısına ve başvuru işlem süresine göre değişik arz eder. Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı koordinasyon ücretini kapsamaktadır. Rusya öğrenci vizesi Rusya Federasyonunun belirlediği ücretlere göredir.

Rusya erasmus vize başvurusu için Rusya Büyükelçiliğine ve konsolosluklarına şahsen gitmeniz gerekli değildir. Rusya Dil okulu vizesi için sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra Feray Turizm danışmanlarına e-mail yolu ile gönderebilir dilerseniz şubemize gelerek şahsen getirebilirsiniz. Öğrenci vizesi için hazırladığınız belgeleri bizlere gönderdikten sonraki aşamada danışman arkadaşlarımız sizler için başvuru işleminizi gerçekleştirecektir. Daha sonra başvuru sürecinin başından sonuna kadar herhangi bir aksilik olmaması için özenle takipte tutarak başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını hedefler.

Rusya Vizesi İletişim Hattı