Hi, How Can We Help You?

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Rusya Vize İşlemleri

Bu sayfamızda vize ile ilgili, Rusya vize işlemleri ile ilgili sorulan soruların yanıtlarını görebilirsiniz. Bu sayfada bulamadığınız soru var ise müşteri temsilcilerimiz ile görüşüp sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Yeşil Pasaport sahibi kişiler 30 güne kadar olacak seyahatlerinden vizeden muaftırlar.

Hayır. Rusya kanunlarına göre bir pasaportta iki geçerli vize bulunamaz.

Eğer pasaportunuzda artık bir geçerli vize bulunuyor ise (örneğin, siz ülkeye yalnız bir defa giriş yaptığınız kullanılmamış olan bir girişli veya iki girişli vize veya kullanılmamış çok girişli vizenin bulunması durumunda), size süresinin bitimine en erken 10 gün kala yeni vize almak için evraklarınızı sunmanızı tavsiye ederiz.

Otomobil ile transit geçiş  ve otomobil ile seyahat – bunlar iki ayrı  manaya gelen şeylerdir.

Transit geçiş – en kısa güzergah üzerinden Rusya topraklarından zorunlu geçiştir, örneğin başka bir şekilde varış ülkesine varmak mümkün değil veya bunun çok zaman alması söz konusu ise.

Transit için en kısa güzergahta gerekli zaman 500 km/gün (24 saat) üzerinden tayin edilir. (örneğin kendinizi google.maps yardımı ile kontrol edebilirsiniz)

Herhangi başka bir güzergah üzerinde otomobil ile seyahat normal veya oto turizm olarak değerlendirilir. Bu durumlarda vizenin düzenlenmesi için tur operatörlüğü faaliyeti ile uğraşan Rusya teşkilatının yabancı turisti kabul onay belgesi, , tek federal tur operatör kayıtları içeriğinde detayları bulunacak belgedir; (sadece orjinal) yabancı turisti kabul ettiğine dair onay teyidi sunulmalıdır. Bu durumda seyahat amacı “oto turizm” olacaktır.

Vizenin düzenlenmesinde araç evraklarına ve araç sigortasına gerek duyulmaz. Fakat bunlar size sınır geçişlerinde ve seyahatiniz esnasından gerekecektir.

Eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde veya terminal değiştirmeden  yapılıyor ise vizeye gerek duyulmaz. Fakat bu durumda siz şehri ziyaret etmek amacı ile havalimanını terk edemezsiniz.

Havalimanında aktarma yapılacak ise ve yolcunun transit bölgede 24 saatten daha fazla kalması veya transit bölgeyi terk etmesi gerektiğinde (örneğin uluslararası hatlardan ülke içi hatlara aktarma için terminal değiştirme ihtiyacı duyulduğunda), transit vize gereklidir.

Biletlerin satın alınmasında Rus vize merkezi vize müracaatı yapan kişiye nakliyeciden bu güzergah üzerinden transit vizeye ihtiyaç olup olmadığını öğrenmesini tavsiye eder. DİKKAT! Zorunlu transit geçiş durumlarında, vize havalimanındaki konsolosluk merkezinde de düzenlenebilir.

3 bin dolara kadar olan dövizi (tüm döviz cinlserindeki paranın toplam değeri) deklare etme gereği duymadan “yeşil koridordan” geçerek çıkarabilirsiniz. Eğer 3 bin ila 10 bin dolar arasında nakit para taşıyorsanız, “kırmızı koridor”dan çıkmak ve deklarasyon formu doldurup gümrük memuruna mühürletmek zorundasınız. Yoksa bu parayı ülkeden çıkaramazsınız ve “kaçakçı” suçlamasıyla karşılaşırsınız.

Rusya’ya bilet rezervasyonu yapmadan önce mutlaka Rusya vizenizin başlama tarihine dikkat ediniz, Rusya vizenizin başlama tarihinden önce Rusya’ya giriş yapmanız olanaksızdır. İlk iş olarak vizeniz alındığında giriş çıkış tarihlerini, adınızın soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını, doğum tarihi, pasaport numarası gibi bütün bilgileri kontrol ediniz. Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz. Havaalanlarında, pasaport kontrollerinde, pasaportunuza ve pasaport kontrolünden önce dolduracağınız migrasyon kartına giriş mühürünün vurulduğundan emin olunuz.

Rusya vizenizin bitiş tarihinden önce bilet rezervasyonunuzu yapınız ya da biletinizi alınız, vizenin geçerlilik süresi bittikten sonra Rusya’dan Çıkış Vizesi almadan çıkmanız olanaklı değildir. Çıkış vizesi almak hem oldukça zahmetli ve hem de uzun zaman gerektirir. Rusya’dan çıkmak Rusya’ya girmekten daha zahmetli hal alır. Kesinlikle Rusya Federasyonu’nun kanunla belirlediği bu kuralı ihlal etmeyiniz. Departa da dahil bir çok cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz.

Bir kere Rusya’ya girişte her yabancının “göçmen anketi” doldurması şart. Bu, eğer 7 günden fazla kalacaksanız, şehirde polise yaptıracağınız “registrasyon”dan farklı. Bu küçük form, genelde tüm uçaklarda iniş öncesi hostesler tarafından dağıtılıyor. Burada istenen bilgileri eksiksiz olarak girin. Pasaportunuzla birlikte bu formu gümrük memuruna verin. Memur bu formu mühürledikten sonra yarısını size iade edecek. Bunu kesinlikle kaybetmeyin. Şehirde oteliniz aracılığıyla polise “registrasyon” sırasında bu formu da göstermeniz gerekiyor. Ayrıca şehir sokaklarında polisin kimlik kontrolü yapması sırasında hem pasaportunuzu, hem “göçmen anketini, hem de poliste yaptırdığınız registrasyon mühürünü göstermek sorundasınız. Yoksa polis sizi karakola götürebilir ve para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Rusya Vizesi İletişim Hattı